Судар на писта: Германски и израелески авион се судрија при полетување (Видео)


Авион на германската авиокомпанија „Германија Боинг 737“ при полетувањето се судри со авион на израелскaта „Ел АЛ“ на меѓународниот аеродром Бен Гурион во блзиина на Тел Авив.

– Во инцидентот нема повредени, соопшти израелската управа на аеродромот.

Истрага за случајот веднаш е отворена, а се до нејзиното завршување тие авиони нема да летаат.

„Ел АЛ“ требало да лета за Рим, а германскиот авион за Берлин. Се проценува дека материјалната штета е голема.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1