Светска мапа на имигранти: Колку живеат во Македонија?


Погледнете кои земји во која мера биле населени од 230 милиони имигранти во светот.

Новите податоци, кои ги објавиле Обединетите Нации, покажале дека вкупниот број на меѓународни имигранти во последните 25 години пораснал за 80 милиони, надминувајќи ја бројката од 230 милиони.imigranti vrakjanje

Велика Британија и Северна Ирска влегуваат меѓу земјите со најголем забележан број на имигранти – повеќе од 7,8 милиони.

Бројни европски земји забележале сличен прилив на нови жители, меѓу кои и Германија со 9,8 милиони, Франција со 7,5 милиони и Шпанија со повеќе од 6 милиони.

Од друга страна, САД биле населени од 45,8 милиони луѓе, додека Русија со нешто повеќе од 11 милиони. Саудиска Арабија била населена од 9 милиони имигранти.

Земјите со најмал број на имигранти се Мароко со 50.000, Монголија со 17.000 и Гренланд со 5.000, а на листата се уште Тунис, Папуа Нова Гвинеја, Куба и Гвајана.

На оваа мапа можете да видите колку имигранти живеат во нашата земја – ЛИНК 
 

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1