Талибанците почнаа да влегуваат во Кабул од сите страни


Талибанците почнаа да влегуваат во Кабул од сите страни, изјави авганистанскиот министер за внатрешни работи.

Раководството на талибанците им нареди на борците да се воздржат од насилство во Кабул, да овозможат безбедна евакуација на оние што сакаат да го напуштат главниот град и да ги принудат жените да се засолнат во заштитените подрачја.

Тројца авганистански службеници за американски медиуми изјавија дека талибанците влегле во предградие на Кабул.

Населението од пет милиони луѓе во Кабул е зголемено, илјадници бегаат во него од други делови на државата. Илјадници војници од САД и Велика Британија се на пат за да го обезбедат аеродромот и нивните амбасади, додека странските мисии евакуираат персонал.

Авганистанската армија вети дека ќе го брани главниот град.

Кабул зафаќа површина од околу 1.000 квадратни километри и е опкружен со планини. Постојат четири главни патишта во градот: од Мајдан Шахр на југозапад, Пул-е-Алам на југ, Суроби на исток и Баграм на север.

Талибанците вчера го зазедоа Пул-е-Алам без голем отпор. Талибанците велат дека се блиску до заземање на Мајдан Шар. Тие веќе го зазедоа Газни, по патот од Мајдан Шахр и имаат силно присуство во околните области.

Талибанците денеска речиси без борба го зазедоа источниот град Џалалабад. Главниот автопат од таму до Кабул минува низ Суроби.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1