Татко преку Скајп ја продавал ќерката за 5.000 евра


По  анонимната дојава полицијата успеала да ја спречи веќе договорената продажба на 15-годишно девојче од Железник, Србија, коешто нејзините родители се обиделе да го продадат преку интернет за 5.000 евра, пишува српски „Курир“.255x160_33148-skype

– Не повика еден човек и не праша дали може да пријави случај за трговија со мелолетно лице, но да остане анонимен. Тој раскажал дека присуствувал во моментот кога се водел разговорот помеѓу таткото на девојчето и соседите и дека слушнал како таткото договорил продажба на својата ќерка. Ни даде податоци, адреса, видовме дека случајот е сериозен и ги известивме Центарот за социјални грижи и Обвинителството, велат од полицијата.

Полициската истрага утврдила дека семејството неколку месеци пред тоа било во Австрија и Германија, каде кажале дека „има момче, но ја чека вистинската прилика“.

– Таткото преку Скајп во неколку наврати говорел за продажбата на неговата ќерка и мажачката во Шведска. Буквално разговарале со таткото на младоженецот, а цифрата била  5.000 евра. Тие почнале да ги договараат деталите за свадбата и патот на девојчето во Шведска, велат во полицијата.

Таткото тврдел дека овие обвинувања не се точни и дека само се шегувал.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1