Тажна вест: Не напушти уште еден славен глумец – почина Гиго Моравац


Глумецот Марко Николиќ попознат меѓу публиката но и колегите како Гиго Моравац починал на  1. јануар 2019. године во 73. година од животот. Информацијата ја потврдила и неговата ќерка Мина на социјалните мрежи.

Крај заедничка фотографије со нејзиниот татко напишала само година на неговото раѓање и годината на смрт.

Марко Николиć е роден во Кралјево 20. октомври 1946. године. Глума  дипломирао на Академијата за театар, филм, радио и телевизија во Беолград. Член на Народно позориште од 1970. година.

Играше во театар, филм и во многу серии на телевизија. Беше миленик на југословенската публика со серијата “Бољи живот” (1987, 1990), као и со улогоата на Караџорџе, во неколку ТВ драми и во серијата Вук Караџич.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1