ТАЖНА ВЕСТ: Почина докторка Евица Бојаџиева


Докторката која спаси многу животи, ја загуби битката со најтешката болест.  почина д-р Евица Бојаџиева за која јавноста се крена на нозе по хуманитарниот повик.dr evica

Како што дознава Курир, Бојаџиева почина вчера утрото во својот дом.  Третманот на нејзината болест траеше до 20-ти јануари. Таа се лекуваше во Кина. Најпрво добивме позитивни вести дека третманот е успешен, но најкобната болест стана безмилосна.

По третманот, се јавија метастази кои ги зафатија повеќето органи. Бојаџиева почина откако целосно и откажа црниот дроб.

Погребот ќе биде утре во Штип.

Таа боледуваше од еден од најретките и најагресивни карциноми на црниот дроб Cholangiocarcinoma. Сите напори за евентуален оперативен третман во специјализираните центри во Словенија, Германија и Италија беа неуспешни поради инвазивноста на болеста.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1