ФОТО: Православниот храм „Св. Константин и Елена“ наскоро ќе биде готов


Новиот скопски православен храм „Св. Константин и Елена“, кој започна со изградба на 11 ноември 2012 година, наскоро ќе биде завршен.

konstantin-elena crkva

-Градежните работи околу црквата и нејзината 50 метри висока камбанарија се во поодмината фаза и веќе се изведуваат декорации на фасадата, пишува „Билд“.

Kамбанаријата ќе има едно големо централно ѕвоно тешко 8,3 тони и уште 11 помали, а врз неа ќе биде поставен крст висок 7 метри. Самата црква е висока 29 метри и врз неа е предвидено да биде поставен крст висок 5 метри. Инвеститор е фондацијата „Св. цар Константин“, а градежните работи ги изведува скопски „Бетон“.

Повеќе фотографии погледнете на БИЛД

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1