Хилари Клинтон се кандидираше за претседател: Сакам да бидам шампион кај обичните Американци


Поранешниот американски државен секретар Хилари Клинтон (67) официјално објави кандидатура за претседателските избори во 2016 година.

– На обичните Американци им треба шампион. Сакам да бидам таков шампион, нагласи Клинтон во двеминутна видео-порака.Hilari-Bil-i-Celsi-Klinton

Таа истакна дека Американците се бореле со тешки економски времиња, „но надмоќта останала на страната на оние кои се во врвот“.

Хилари Клинтон со тоа најави свој втор обид да влезе во Белата куќа. Ако биде избрана ќе биде прва жена претседател на САД.

Американски медиуми најавуваат дека Хилари во кампањата има намера да се фокусира на мали собири и нејзиниот тим настојува да ја донесе во директен контакт со гласачите во американските држави, и да се избегнат големи собири. Целта и е во центарот на кампањата да бидат гласачите, а не самата таа.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1