„Терминатор“ осуден на 30 години затвор


Меѓународниот кривичен суд го осуди конгоанскиот воен лидер Боско Нтаганда, познат како Терминатор, на 30 години затвор.
Тој е осуден за злосторства, вклучувајќи убиства, силувања и сексуално ропство.


Нтаганда во јули беше прогласен за виновен по 18 точки за воени злосторства и злосторства против човештвото во етничкиот судир во регионот Конга богат со минерали од 2002 – 2003 година

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1