ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАНСКА


Тројца полицајци се ранети во напад на кафулето Крудунден во данскиот главен град Копенхаген, каде се одржувала дебата за слобода на говорот. Гостите сведочат дека нападот го извеле давјца мажи облечени во црно, кои веднаш побегнале со возило марка Поло во непознат правец. Данската полиција се уште рага по нив.kopenhagen

Како што пренесува телевизискиот канал ТВ 2, на прозорците од кафулето се гледаат дупки од околу 30 куршуми кои ги испукале напаѓачите.

Инаку, дебатата за слободата на говорот ја организирал познатиот шведски уметник, Ларс Вилкс, кој и досега се соочувал со неколку напади и голем број закани по животот заради неговите карикатури на пророкот Мухамед, кој тој го прикажал како куче. Тој во овој напад е неповреден.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1