Терористите кои го нападнале Куманово, финансирани од Рамуш Харадинај?


Терористичката група која го нападна Куманово, е платена од страна на поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај, и тоа со пари од дрога, пишува српскиот весник „Курир“, повикувајќи се на свои извори од службите за безбедност на Србија.

haradinaj2

-Групата, која беше предводена од поранешен командант на Ослободителната национална армија добила пари за да организира терористички напади во Македонија. Акцијата е финансирана од Рамуш Харадинај и неговото семејство, кои го контролираат патот на дрогата во овој дел на границата и шверцот со гориво. Оттаму се и парите за акцијата во која учествуваа околу 40 луѓе, предводени од блиски соработници на Харадинај, изјавил изворот за весникот „Курир“.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1