Тетките добија статус на трет родител


Министерството за труд на Србија ги изедначи тетките со родителите, со што тие добија право да ги гледаат и растат децаат на своите браќа и сестри.

Со доделувањето на статусот на трет родител, тетките станаа полноправни членки на семејствата кои имаат деца, а за тоа најмногу придонеле нивните изливи на нежност по социјалните мрежи.majka1

Извори од министерството блиски до српските медиуми, велат дека најмногу биле инспирирани од илјадници статуси на Фејсбук на кои тетките ставале фотографии од децата на браќата и сестрите, на кои се покажува неизмерна љубов спрема нив.

– Прегледавме бројни Фејсбук статуси кои не можат, а да не предизвикаат емоции и кај најладните луѓе, вели извор близок до српското министерството за труд за локалните медиуми.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1