Трагедија на екскурзија: Врсниците ја нашле Сара (16) мртва – починала од тампон


Училишниот екскурзија заврши со трагедија, кога тинејџерката Сара Манитоски (16) од Канада е пронајдена мртва, а сега е утврдена и причината за нејзината смрт.

Сара, нејзините врсници по враќањето од појадокот ја пронашле како лежи на креветот во безсознание покрај вклучениот аларм. Болничарите се обиделе да ја реанимираат, но безуспешно.

Утврдено е дека девојчето починало од синдром на токсичен шок. Тоа е заклучено врз основа на симптомите кои Сара ги имала, а на тампонот во нејзиното тело е пронајдена бактерија Staphylococcus aureus.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1