Трамп ги повика „цивилизираните земји“ да им се приклучат на САД во нападите во Сирија


Американскиот претседател Доналд Трамп ги повика „сите цивилизирани држави“ да се приклучат кон САД за да се стави крај на крвопролевањата во Сирија.tramp 43

Трамп даде куса изјава откако од два американски воени брода во Средоземното Море беа испукани 59 ракети врз сириска база на ВВС.

Според Трамп, нападот брз базата, од каде на 4 април сириската авијација извршила хемиски напад врз цивили во провинцијата Идлиб, е „исклучително важен за националните интереси на САД“.

Тој додаде дека сирискиот режим поседува забранети хемиски оружја и дека САД треба да спречат нивно ширење.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1