Три месеци затвор затоа што бил невработен и возел мотор (Фото)


Именуваниот веќе подолго време не работи и се занимава со скитање и безделничење.

presuda1Се движи во проблематични друштва, има свој мотор кој немилосрдно го употребува и троши гориво, ова го пишува во пресудата на Никола Николиќ кој во 1951 година во Белград со оваа пресуда е казнет на три месеци затвор.

Така Народниот суд овој несреќник го лишил од слобода три месеци и покрај тоа додатно го казниле парично. Никола се бранел дека на неколку места побарал работа, но не му успеало, но судот одбраната му ја отфрлил како неумесна и неточна – пишува во пресудата.

Доколку оваа казна би се применувала денеска, повеќе од 50% од младите би биле во уапсени и во затвор.

presuda

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1