ВИДЕО: Измислен е чип кој ја претвара водата во питка


Чипот  е измислен од хмичарите од Универзитетот во Мербурги  Универзитетот во Тексас тие измислиле метод за користење на мало електрично поле со  кое ќе се отстрани солта од морската вода и ќе ја направи океанската вода питка.

brain-chip-coming-soonТехниката е наречена елкторхемиска десалинизација на морска вода, и е подобрена од моменталниот метод за десалинизација на водата.

Достапноста на водата за пиење и културата за наводнување се едни од основните барања за одржување и подобрување на здравјето на луѓето. Десалинизацијата е еден начин за да се одговори на потребите, но најактуелните методи за десалинизација на водата се потпира на скап и  лесно загадувачки мембрани. Методот кој ние го развивме се`уште треба да  се развива и подобрува, но ако можеме да успееме во тоа, еден ден сите би биле во можност да пијат свежа вода во големи количини со користење на едноставен, пренослив систем“, вели Ричард Кукс, професор по хемија на Универзитетот во Остин.

Овој „воден чип“ може да биде олеснување за милиони луѓе низ целиот свет кои немаат вода за пиење.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1