Ципрас: Грција ќе го ратификува преспанскиот договорот овој месец


Грчкиот премиер Алексис Ципрас вечерва во интервју за грчките медиуми рече дека доколку Парламентот на соседната земја го ратификува договорот од Преспа, а ние не тогаш меѓународниот имиџ на Грција ќе биде сериозно нарушен.

Ципрас беше прашан и за точниот датум кога договорот ќе се најде пред грчките пратеници за ратификација, шефот на грчката влада вели дека тоа ќе се случи веднаш откако македонскиот парламент ќе гласа за уставните измени, но сигурен е дека грчката потврда за договорот ќе се случи овој месец.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1