Цукерберг гради град само за вработените на Фејсбук


На брегот на Сан Франциско ќе никне нов град со името “Zee town”, во кој ќе живеат само вработените во социјалната мрежа Фејсбук.fejs cukenberg

Земјата, на која ќе се протега градот, е со површина од околу 80 хектари и се проценува на околу 400 милиони долари. Архитектот Френк Гери го изработил проектот на градот, вклучувајќи куќи, хотели, супермаркети, трговски центри во вредност од милијарди долари.

Градот на Цукерберг треба да стане дом на 10.000 вработени на социјалната мрежа.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1