На 20. март: Затемнувањето на сонцето ќе не остави без струја!


Настанот на 20 март ќе биде “невиден проверка на електричниот систем на Европа. Затемнувањето на сонцето, што ќе се случи на 20 март, може да го наруши енергомрежата  во Европа, бидејќи многу земји се потпираат на соларната енергија од фотоволтажи.pomracuvanje

Европската мрежа на системските оператори за пренос на енергија посочи дека од неколку месеци се планираат координирани мерки, преку кои ќе се помогне на системот да го пречека затемнување.

Околу 35 000 мегавати електрична енергија, што е еквивалентно на производството на речиси 80 % големи централи, постепено ќе исчезнат од европскиот  енергетска систем пред постепено да се опорави производството на струја.

Добрата вест е дека кај нас затемнувањето на сонцето ќе биде делумно, само во Северна Норвешка ќе има набљудувачка целосна исчезнување на сончевиот диск.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1