Уапсен таткото од пеколот, ќерките на возраст од 2 и 4 години сакал да ги продаде на џихадистите


Таткото Мароканец е уапсен на аеродромот во Казабланка со ќерките, француски државјанки, додека се подготвувале да полетаат за Турција, од каде би им се придружиле на џихадистите во Сирија, јави АП.srbija djihad

Мајката Французинка не била со нив, се додава во соопштението на мароканската влада.

Исламската држава регрутира жени и цели семејства во своите редови, а Мароко претставува голем извор на регрути, наведува француската агенција.

ИД не ги праќа жените да војуваат, но ги продава и ги тера на проституција.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1