Уапсен возачот на „автобус на смртта„ – тврди дека погледнал но незнае како не го видел возот


Возачот на автобусот „Ниш експрес“ во кој после судирот со воз загинаа седум лица а повредени се 32 е сослушан во основниот суд, по што му беа одредени 30 дена притвор.

Според неофицијални извори, возачотѕ се бранел дека постапил според правилата во сообраќајот, застанал пред пругата, пигледнал лево десно па потоа тргнал а возот изнанадно налетал.

Сепак неофицијано, неговата изјава ја сдемантира видо снимка од автобусот на која се гледа моментот кога автобусот ја преминува пругата, а возачот не погледнува ни лево ни десно, туку само право.

Возачот е осомничен за тешко дело против безбедност во јавниот сообраќај, а казната затвор која му се заканува може да биде во времетраење од една до осум години.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1