Убиен Македонец во Грција – претепаниот Александар им подлегнал на повредите?


Здружението Македонска Зора вечерва објави дека Македонцот Самарџиев Александар им подлегнал на повредите во болница, откако вчера сред Солун беше претепан од членовите на неофашистичката грчка партија Златна Зора.

Македонецот одбил да го смени презимето по што беше крвнички претепан од страна на неколкумина членови на Златна Зора. Неговото семејство добила закани дека истото ќе им се случи и на нив и дека сите ќе бидат ликвидирани. Ова го тврделе членови на семејството на претепаното момче, пишува Македонска Зора .

Дека Македонец бил претепан вчера попладне во Солун од  членови на грчката неофашистичка партија Златна Зора, за Нетпрес информираше Стилјан Самарџиев, Македонец од Грција.

Според Самарџиев претепан бил неговиот прв братучед Александар Самарџиев и се наоѓаше во болница поради тешки повреди. ЗА ИНФОРМАЦИЈАТА ПОВЕЌЕ ИНФО ОВДЕ

Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1