УБИЕЦОТ НА АРКАН Е ВО КУЌЕН ПРИТВОР – ЈУЖНА АФРИКА ГО ШТИТИ, НЕ ГО ПРЕДАВА НА СРБИЈА


Минатата година, Гавриќ побара од судот во Кејптаун да биде ослободен од затвор и да биде во куќен притвор, односно тој да носи бразлетна за електронско следење, како гаранција дека нема да избега од земјата, што му е одобрено

Добросав Гавриќ (41), осуден на 35 години затвор поради убиството на Аркан (48) и двајца негови пријатели. Тој е заштитен од страна на Јужна Африка, како поларна мечка, а властите во земјата упорно избегнуваат да го екстрадираат во Србија, пишува Ало!dobrosav-gavric-1354575342-236953-735x400

Србија како земја напиша итност во барањето и ги достави сите потребни документи за негова екстрадиција, но властите на Јужна Африка со години, повеќе од три и пол години ги игнорира сите барања за екстрадиција.

– По апсењето, ние ги преведовме и ги испративме сите судски документи во врска со убиството на Аркан, што тие ги бараа. Ние, исто така, напишавме дека барањето е итно, но тие не ни одговорија – вели за “Ало” соговорник од правниот систем на Србија.

Минатата година, Гавриќ побара од судот во Кејптаун да биде ослободен од затвор и да биде ставен во куќен притвор, а тој ќе носи бразлетна за електронско следење, како гаранција дека нема да избега од земјата што му беше одобрено.

– Тој е сведок на убиството на Сирил Бике, еден од најмоќните луѓе во Јужна Африка, што е веројатно една од причините поради кои се одложува екстрадиција. Исто така против него се водат неколку судски постапки, за илегален влез во земјата со лажни документи, како и за нелегално поседување на пиштол и пет грама кокаин – вели извор.dobrosav-gavric-fotografisan-kejptaun-arkanov-ubica-zeljko-raznatovic-arkan-1328585176-118923

Добосав Гавриќ од Еквадор во Јужна Африка допативал во 2008 година, со лажни документи под името Саша Ковачевиќ.

Во Јужна Африка, тоа се поврзал со мафијашкиот шеф Сирил Бике, но по атентатот врз јужноафриканскиот мафијашки бос, на 21 март 2011 година, во кој тој бил ранет, се открива неговиот идентитет, по што тој е уапсен.

Гавриќ во март 2011 година е ранет од истрел во градите додека го возел на BMW X5, во кое се визел убиениот мафијашки шеф. Напаѓачите извадиле пиштол и испукале 17 куршуми пати во Бике и во Гавриќ.

Бике бил ранет во главата, градите и рацете, а Гавриќ во рамото. Во автомобилот, со се возеле Бик и Гавриќ, пукале двајца напаѓачи кои се возеле на мотор, а се претпоставува дека станува збор за професионални убијци, бидејќи шефот на мафијата е погодени од првиот истрел во око, и уште пет пати му пукале во главата.

Инаку, вредноста на трансакциите на Сирил Бикеи, од двете страни на законот, се проценува на неколку стотици милиони долари. Како човек со силни политички врски, и безбедносните структури на ЈАР.

Убиецот на Аркан е во домашен притвор со неговата сопруга Данијела Лазиќ и две деца, и неговото движење е контролирано со електронска алка, која ја испратила Србија.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1