УХМР со нова прогноза, најавува потопло и сончево време


МАКСИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ: 14 Гевгелија, 11 Претор, 10 Д. Капија, Битола, Струмица, Охрид, 9 Штип, Тетово, Скопје-З.Рид, 8 Виница, Пожаране, Кр. Паланка, Тополчани, Берово, 7 Прилеп, 6 Ѓуриште, 4 Лазарополе, 3 Маврово.

НАВРНАТ ВОДЕН ТАЛОГ (во л/м2) за 9 часа, до 17 часот: 2 Тополчани, Пожаране, Маврово, Д. Капија, Охрид, Прилеп, 1 Тетово, Лазарополе, Кр. Паланка, >0 Виница, Струмица, Битола, Штип, Скопје.

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Претежно облачно и студено, со повремени врнежи од дожд, особено во западните и северните делови. На повисоките планини на север имаше повремени врнежи од снег. Дуваше слаб до умерен, а долж Повардарието повремено засилен северозападен ветер, со брзина од 40 до 60 км/час.

ВРЕМЕТО ДО КРАЈОТ НА ДЕНОТ: Претежно облачно и студено со повремен слаб дожд, на повисоките планини со слаб снег, а кон крајот на денот врнежите ќе престануваат. Ќе дува слаб до умерен, а повремено и засилен северозападен ветер, особено вдолж Повардарието.

ВРЕМЕТО УТРЕ: Променливо облачно, попладне со подолги сончеви периоди и со умерен до засилен северен ветер. Минималната температура од 2 до 8, а максималната од 10 до 18 степени.

Во Скопје променливо облачно, попладне со подолги сончеви периоди и со умерен до засилен северен ветер. Минималната температура 5, а максималната до 14 степени.

ВРЕМЕТО ВО НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИ: Во четврток и петок ќе преовладува сончево и значително потопло време, но утринските температури ќе бидат пониски, во интервал од -2 до 7 степени. Нов влажен и студен бран се очекува во сабота коге ќе дува засилен северен ветер и ќе има повремени врнежи со послаб интензитет.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1