Украина и Русија договорија примирје на Крим


Украина и Русија во недела постигнаа договор за примирје на Крим, што ќе важи до 21 март, соопшти украинскиот министер за одбрана, Игор Тењук.krim- rusko znameПо завршувањето на седницата на седницата на владата на Украина, Тењух информираше дека договорот за прмирје го постигнале командантот на украинската воена морнарица Сергеј Гајдук и рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, јави Ројтерс.

„До 21 март Русија нема да презема никакви активности против вашите воени единици на Крим, Поради тоа нашите воени единици продолжуваат со пополнување на резервите”, рекол Тењух

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1