Почина поранешнот француски претседател Жак Ширак


Поранешниот претседател на Франција, Жак Ширак, почина изутринава во 86-тата година во животот, потврдило неговото семејство за француските медиуми.

Ширак беше претседател во два мандата. Првиот од 1995 до 2002 и потоа до 2007 година.

Пред тоа, Ширак бил градоначалник на Париз. Негов претходник на претседателската позиција беше Франсоа Митеран, а го наследи Николас Саркози.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1