Унгарија ќе гради ѕид и према Хрватска и Романија


Унгарскиот премиер Виктор Орбан најави изградба на ѕид долж границата со Романија, како и на одредени места на унгарско-хрватската граница.

Моќта не е во ѕидовите туку во ригорозните закони, вели Орбан, додавајќи дека залудни се напорите за интеграција на муслиманските заедници во европските општества.orban

Виктор Орбан изјави дека е очигледно дека трасата на мигрантите веќе не оди преку унгарско-српската граница, и поради тоа го објавува подигањето на ѕидот кон Хрватска и Романија, пренесува Танјуг.

“Рутата ќе оди во друга насока, па затоа решивме да изградиме ѕид на границата со Романија. Исто така, ќе бидат одредени места по должината на хрватската граница каде ќе се подигне ограда”, рече Орбан во интервју за дневниот печат Виена.

Тој истакнува дека за изградбата на ѕид на границата разговарал со министерот за внатрешни работи, и дека за тој потфат веќе има планови.

Според него, рутите ги дефинираат шверцерите, а не на луѓето, и вели дека целта е јасна, а таа е Германија или Скандинавија.

Орбан, во врска со ѕидот на унгарско-српската граница, рече дека целта е остварена, и дека унгарските власти сега се подготвени да се подигне нов ѕид на другите соседи.

“Сепак, вистинската моќ не е во ѕидот. Имаме нови закони со построги казни за нелегалните имигранти, а полицијата и армијата веќе се на границата. Тие треба да осигураат дека мигрантите може да поднесе барање за азил, и дека тие мора да се придржуваат кон правилата” рече Орбан.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1