Утре ќе се сослушуваат 11 судии што го промашија притворот за Грујевски и Бошкоски


Советот за утврдување на факти од утре ќе почне да ги сослушува судиите од Основниот, од Апелацискиот и од Врховниот суд за кои има поднесено претставки за нивно несовесно работење, а меѓу кои и оние кои одлучуваа за притворот на Горан Грујевски, поранешниот шеф на Петтата управа и Никола Бошкоски, вработен во УБК. Токму поради несовесното одлучување на инволвираните судии во случајот против Грујевски и Бошкоски, им беше овозможено на двајцата обвинети да побегнат од земјата и дури по речиси четири месеци да бидат фатени во соседна Грција.u

Сашо Поцевски, претседател на Советот за утврдување на факти вели дека на седницата на Советот ќе бидат сослушани 11 судии.

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1