Ужас: Еве што ќе ви се случи ако пиете 10 лименки Кока Кола на ден (Видео/Фото)


50-годишниот Џорџ Приор од Лос Анџелес одлучил да направи експеримент со тоа што на ден ќе пие по 10 лименки Кока Кола на ден за да види како тоа ќе влијае на неговиот организам.

MPM_10_COKES_A_DAY_05.jpg

Тој се здебелил речиси 13 кг, а крвниот притисок му скокнал до најопасниот 145/96.Покрај тоа, тој почувствувал силна желба да јаде слатко, иако примал по 350 грама шеќер на ден од колата, пишува британскиот весник “Телеграф” и ,,Мирор,,.

George-Prior1

Џорџ водел видео дневник за време на експериментот, а секојдневно објавувал на посебниот сајт што го направил – ЛИНК.

“Го почнав овој експеримент, за да ги натерам луѓето да се замислат колку шеќер консумираат и колку нездрав е тој. Луѓето треба да знаат колку многу штетен е шеќерот за нивното здравје”, вели тој во еден од дневниците.a389d450f35fce9d5e8abfa3eccac85abe99fa43

”Навистина не би го повторил овој обид. Не ми се допаѓа да сум толку дебел”, вели Џорџ во крајот на експериментот.

Претходно оваа година Светската здравствена организација ги советуваше на луѓето да го намалат за половина количеството на шеќер што го консумираат секој ден.

George-Prior

Кока Кола немала коментар за експериментот на Џорџ

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1