Вардар е нов ракометен шампион на Македонија – неверојатен ден за Комити


Ракометарите на Вардар Про се новиот државен првак. Во преполната сала на СРЦ Кале тие го совладаа лутиот градски ривал Металург со 22:19.

_Upload_Vesti_vardar_pro_201362232422Црвено црните по тензичен меч славеа со 22:19 пред своите навивачи во спортскиот центар Кале.  Најзаслужен за победата беше вардаровиот голман Страхиња Милиќ кој имаше 11 одбрани од кои 3 пенали.

Со овој триумф Вардар Про ја сопре тригодишната доминација на екипата од Автокоманда. црвено-црните со оваа победа обезбедија директен настап во новата сезона во Лигата на шампини, што дојде како подобрување на рејтингот на земјава по големиот успех кој сезонава во Европа го постигна токму нивниот вечрашен противник.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1