Вархеји: Сериозно ја сфаќаме бугарската загриженост, сега се дел од преговарачкиот процес


Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји твитна дека ЕУ сериозно ги сфаќа бугарската загриженост, а со ова веројатно и забелешките во спорот со Северна Македонија.

-EУ многу сериозно ги сфаќа сите бугарски грижеи и тие сега се дел од преговарачкиот процес. Сега е моментот за одговорни одлуки. Западен Балкан треба да биде дел од нашата Европска Унија. Заедно ќе бидеме посилни, твитна Вархеји.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1