Важно: Колку често морате да ја менувате перницата?


За добар сон, 70% од луѓето тврдат дека од голама важност е удобната перница.

Но, кога е во прашање спиењето на една перница, многу луѓе грешат што долго време спијат на истата.pillow pernica test

Директорот на Институтот за живот, Робер Оексман објаснува дека перниците би требало да се заменуваат на секои шест месеци, пишува Huffington post.

Перниците кои ги користиме можат да потраат најмногу две години, за разлика од душеците кои траат 5-10 години.

Поголемиот дел од луѓето повеќе се грижат за душекот отколку за перницата која некако се заборава.

Вреди да споменеме дека перниците многу брзо се уништуваат и не ја прижаат потребната удобност, затоа менувајте ги често!

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1