Ви требаат пари? 18.000 евра годишно дава Аљаска за да живеете таму


Ако не сте зимурливи, не ви пречи зимата и поларните мечки, тогаш може да аплицирате за жителство во Алјаска. Оваа сојузна американска држава е една од ретките земји кои заслужуваат да ги посетиме, но интерсно е што властите таму бараат жители за постојано.

Имено, нудат 18 000 долари неповратни, секоја година, само доколку се преселите таму.najladno selo4

Она што ви е потребно е да поминете најмалку е 190 дена таму, а во вашето досие не треба да пишува дека сте осудувани за кривично дело.

Инаку, Алјаска преставува најголема држава во САД зафаќа површина од 1.717.855 km², и на тој простор живее население од 663.661 жители. Нејзината територија е составена од планини, на кои има активни вулкани и многу ледници. Во Алјаска се наоѓа највисокиот врв во Северна Америка – Макинли висок 6.149 м. Климата таму е супполарна, а во делови на приморјето застапена е и умерено континентална клима.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1