ВИДЕО: Арапите почнаа да го градат проектот,,Белград на вода”


Првите 20 милиони евра за иградбата на новиот проект ,,Белград на вода” се уплатени и до крајот на сепмтеври почнува изградбата.belgrad na voda

Инвеститор на проектот е Мухамед Ал Абар од Обединети Арапски Емирати кој ќе издвои 2,5 милијарди евра за изградбата.

Тој ќе гради кула висока 180 метри и голем трговски центар на десната страна на реката Сава.

На ова место ќе има и две резиденцијални кули со околу 320 станови за службена или комерцијална намена.balsa-bozovic-mia-zecevic-beograd-na-vodi-stanovi-prodaja-agencija-novaston-1433883473-676727

На површината од еден и пол милиони квадратни метри ќе има и шеталишта, патишта и булевари.

Инвеститорот убедува дека овај дел ќе биде најважниот од градот и треба да се прогласи за зона од посебен интерес за Србија.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1