ВИДЕО/ФОТО: 7 часа операција и 40 лекари – раздвоени сијамски близначки


Споените близначки Алисон Џун и Амелија Ли Такер од Њујорк, имаа тешка и компликувана операцијата за нивно раздвојување.

0108007.730115007.74

Девојчињата биле споени на долниот дел од градите и стомакот, а имале заеднички граден кош, дијафрагма, срцево ќесе и црн дроб.

Операцијата траела седум часа и во неа учествувале 40 членови на медицинскиот персонал извршена е во ноември и девојчињата се одлично.

Ова не е прва операција за Алисон Џун и Амелија Ли, кога имале девет месеци биле подложни на операцијата за раздвојување на градниот и абдомалниот дел.

g_bebinja 298455_taker-01_ff

Хирургот Холи Хедрик рекол дека Алисон е помала, но посилна, додека Амелија понапредна, но се’ уште се наоѓа на интензивна нега.

Споените близнаци се раѓаат на секои 50 до 60 илјади породувања, а повеќето се раѓаат мртви.

Околу три четвртини од споените близнаци се девојчиња. Шансите за успешно одвојување и заздравување се поголеми доколку имаат одвоени органи.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1