ВИДЕО: HAARP постројките во Норвешка, Тромсо – едни од најсилните во Европа


HAARP е научен експеримент, кој се одржува од 1997 година, а неговата цел е да се добијат многу повисоки енергии и да се најде начин на комуникација во високите слоеви на атмосферата. Неговата употреба како еден вид проект за решавање на климатските проблеми на Земјата се совпаѓа со бомбардирањето на НАТО во поранешна Југославија и оттаму заминува митологијата за HAARP, тврди бугарскиот новинар Валери Ценков.

billederhaarp-hole-in-sky2-300x2251При HAARP имаме проект, направен по патент на Тесла. Точно патентот на проектот ја именува злобната негова слава – во описот е запишано дека со проектот може да се промени климата. HAARP влијае со снопови топлина врз атомите во јоносферата, за да можат овие атоми да се гледаат на радарите со голо око и да се остварува комуникација во овој слој на земјината атмосфера, вели Ценков. Јоносферата не може да се изучи со авион или сателит поради специфичноста – затоа се користат т.н.. плазмоиди, од кои се всушност се составени топлинските снопови, додаде тој во емисијата “Лице в лице” на BTV.

Нема ниту еден доказ дека HAARP може да предизвикува природни катастрофи. Досега моќта на лансирање на топлина е најмногу еднаква на моќта на една нуклеарна централа, а се цели над два пати повеќе, објасни Ценков.

Станиците на HAARP се наоѓаат насекаде во светот, а најголемата е во Норвешка – во Тромсо, каде има и руско учество. Основната цел на проектот е да се постигне средство за комуникација, категоричен е Ценков.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1