ВИДЕО: Од бездомник до најдобар студент на генерацијата


Џошуа Вилијмас оваа сабота ќе дипломира на Универзитетот Бетун-Кукман во Дејтона Бич.

dzosua

Но неговата приказна е навистина неверојатна. Џошуа три години студирал како бездомник. Растел во Мајами каде секој дневно бил опкружен со насилство и злочини. Со помош на еден професор тој се запишал на факултет. Сепак тој многу се разочарал кога му соопштиле дека секој семестар ќе го чини 10.000 долари.

За да ги смали трошоците ја лажел управата дека нашол сместување надвор од кампусот и две години спиел во незаклучен автомобил. Бидејќи немал пари за книги тој сам си правел опширни скрипти. Пред крајот со студирање, Џошуа открил дека е бездомник, а сместување му нашол еден советник.

Вилијамс сега има основано здружение кои им помага на сиромашните студенти.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1