ВИДЕО: Пожар голта зграда во Париз – 8 загинати, 28 повредени, луѓето бегаат на кров да си го спасат животот


Најмалку осум лица загинаа, а десетици други се повредени откако пожар зафати неколку ката од осумкатница во Париз, Франција, пренесува РТ.

Пожарот избувнал рано изутрината со 16-тиот арондисмент на Париз. Жителите на луксузната населба се качиле на покривите за да избегаат од чадот и од пламенот додека спасувачките екипи се бореле со пожарот.

Досега има потврда за најмалку осум загинати во пожарот, објавија властите, додека најмалку 28 други, меѓу кои и тројца пожарникари, се здобиле со повреди.

„Црниот биланс може да се зголеми бидејќи пожарот се уште е во тек на 7-от и 8-от кат”, изјави портпаролот на противпожарната служба.

Околу 200 пожарникари беа распоредени во областа. Останатите жители на зградата и оние во соседните згради биле евакуирани.

Како што наведува парискиот обвинител Реми Хејс, причина за пожарот е „кривично дело“.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1