ВИДЕО: Русија употреби ново оружје во Сирија


Русија употреби ново оружје во Сирија. Русија отпочна со ракетни напади врз цели на Исламска држава во Сирија преку нејзините бродови во Каспиското езеро, на оддалеченост од 1.500 километри, објави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.rusija-sirija-oruzje-640x396

Министерот информира дека четирите воени бродови лансирале 26 ракети од типот море-земја врз вкупно 11 цели, што се во целост уништени.

Судирите следеле по бранот руски воздушни напади. По ова изгледа дека станува збор за координирана офанзива откако русија како сојузник на Башар ал асад на 30-ти септември ја отпочна кампањата во Сирија.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1