Видео: Се менува светот – Северниот Пол сега има езеро


Во јули температурата продолжила да расте, а од фотографиите направени од Опсерваторијата што ги следи климатските промени може да се забележи како снегот се растопува во периодот од 30 јуни до 25 јули.

Еве како изгледал северниот пол претходно и по високите температури

severen pol prethodno

 

severen pol ezero

 

 

Сепак, важно е да се напомене дека не е прв пат да се појави езеро на Северниот Пол, така што ова не е најлошиот случај досега. Сепак, езерото не се протега преку целата ледена кора, туку само на едно место, а научниците сметаат дека не треба да се донесе генерален заклучок за промената на климата, пренесува Gizmodo.

Но, главното прашање што сите треба да си го поставиме е кон кој правец се движи нашата планета и што нè очекува во иднината?

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1