Еве каде да конкурирате за работа во Германија – и што се бара


Германија денеска за прв пат објави список на работни места на кои сака да вработи работници кои не се од Европската унија, за да се справи со недостигот на работна сила што се должи на стареењето на населението.

Работните места вклучуваат медицински сестри и негуватели за стари лица, експерти во областа на роботиката, електричари и машиновозачи, пренесува АФП.

Германија претходно имаше билатерални договори за привлекување на работници во одредени области, како во случајот со медицинските работници од Хрватска или од Филипините.

Новата иницијатива ќе ги олесни формалностите и ќе се намали бирократијата, откако ЕУ ја лансираше “сината карта”, која треба на високо образованите имигранти во ЕУ и на нивните семејства, да им гарантира социјални права како граѓани на Унијата.?

На следниот линк има листа на огласи за вработување – ЛИНК 

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1