ВИДЕО: Скандал во македонска црква во Австралија – владиката Петар се степал со верник


Во манастирот „Св. Прохор Пчињски“ во Донибрук, Австралија, владиката Петар со турканици и викање го избркал верникот Никола Ставрески, сопственик на порталот Фаланга.

–Тргни се Јудо, му порача Петар на Ставрески, кој целиот конфликт го сними со камера.Screenshot_118

Ова е само еден од многуте скандали во кои е вмешан владиката Петар.

Тој неодамна се обиде да го расчини игуменот Гаврил во Австралиско-новозеландската епархија, на што се спротивстави струмичкиот митрополит Наум со повлекување на одлуката за канонскиот отпуст на отец Гаврил.

Владиката Тимотеј веќе одамна е на страната на Македонската заедница во Австралија која е во децениски конфликт со Петар.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1