ВИДЕО: Следбениците на Шешељ го слават враќањето од Хаг – ќе го чекаат со митинг


Потпретседателот на Српската радикална партија Милорад Мирчиќ изјави дека денеска би требало да се знае датумот кога лидерот на партијата Восилав Шешељ ќе се врати во Србија. Тој најави дека за идната сабота е најавен митинг на кој ќе зборува Шешељ.

Seselj

Судскиот совет на Хашкиот трибунал вчера реши да го пушти обвинетиот Шешељ на привремена слобода поради неговата тешка здравствена состојба. Тој е обвинет за злосторства врз хрватите и муслиманите во Хрватска, Војводина и Босна и Херцеговина од 1991 до 1993 година. Шешељ е во притвор на Трибуналот од 2003 година.

Членовите и симпатизерите на партијата синоќа прославуваа со знамиња со ликот на својот лидер, но и со песната „Спремте се, спремте четници“.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1