ВИДЕО: Со хеликоптер спасен алпинистот што падна од карпите на Матка


Од карпите на Горна Матка кај манастирот „Света Недела“, вчера во провалија паднал 39-годишниот планинар З.П. од Скопје.

spasuvanje-500За извлекување на повредениот од тешко достапното место и за транспорт до Клинички центар Скопје користен е хеликоптер на МВР и екипа од ЕСЗ.

На повредениот му е укажана лекарска помош во Клинички центар Скопје каде му се констатирани тешки телесни повреди.

Погледнете ја целата акција на полициските специјалци кои го спасија алпинистот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1