Викиликс: Клинтон добила понуда за убиство на Трамп


Американскиот политиколог и новинар Брент Будовски му нудел на Џон Подеста, шефот на изборниот штаб на Хилари Клинтон, да го убие нејзиниот противник за Белата куќа, Доналд Трамп. Ова се наведува во писмо објавено на сајтот Викиликс.wikileaks-hillary-clinton

Новата порција компромитирачки материјали против Демократите беше објавено од порталот Викиликс на 22 октомври. На мрежата беше распространет 15-от дел од доверливите писма на претседателот на изборниот штаб на Хилари Клинтон Џон Подеста.

“Најдобро решение би било да се убие Доналд поради неговата силна машко пријателство со Путин и да не се потпира силно на рускиот претседател по прашањето со Сирија”, пишува Будовски на шефот на изборниот штаб на Хилари Клинтон.

Во писмата новинарот исто така забележува дека “Путин не би се согласил на промена на Асад и ќе продолжи да ги бомбардира луѓето кои ги поддржуваме”. Под “ние” Будовски ги има предвид САД.

Потсетуваме дека САД и Европската унија ја обвинуваат Русија дека нападна мирно население на Сирија. За возврат Москва негира и забележува дека Западот не е во состојба да влијае на умерената опозиција во земјата и да ја оддели од бандитите.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1