Владата го усвои законот за продолжување на породилното отсуство за 2, 3 или повеќе деца одеднаш


Владата ги усвои измените на Законот за работни односи со кој се овозможува продолжување на платеното породилно отсуство, за мајките кои ќе родат две, три или повеќе деца одеднаш, од 12 месеци на 15 месеци, информира денеска премиерот и лидер на ВМРО – ДПМНЕ Никола Груевски на народниот собир во Охрид.

– Оваа мерка, која ја најавивме пред 7 дена, веќе е преточена во закон кој е пратен во Собранието и набрзо по усвојувањето ќе стане реалност, нагласи Груевски пред охриѓани.bliznaci majka

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1