Внимавајте – нов вирус на фејс – ви стигнува со профил слика од пријателите како видео


Нов вирус низ Социјалните мрежи, ви пристигнува автоматски во инбокс и тоа во 2 варијанти. Една на видеото ја има вашата профилна фотографија,  пишува дека е наменето приватно видео за вас направено од некого од листата на вашите пријатели.

Второто е добивате порака пд пријател во која ви вели да го видите неговото видео – а на линкот од видеото има негова фотографија. Ова внесе забуна кај корисниците и мислејќи дека навистина е видео од пријателите кликнале и го заразиле и својот профил, па пораката со вирус брзо се рашири низ македонските корисници на фејсбук.

Фото – Фејсбук

img_28571

10550895_870836362944901_5141276094904654341_n

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1