Во aкција во Куманово приведени поранешни припадници на ОНА – најден експлозив


Непосредно пред 21:00 часот, вчеравечер  во полициска акција во Куманово, вчера биле приведени две лица, на 38 и 44 годиншна возраст.

Како што информира МВР кај нив се пронајдени три прачки пластичен експлозив, кој е предаден на вештачење.mvr-apsenje

Повеќе детали за оваа полициска акција се најавени за подоцна.

според тврдењата на порталот Журнал.мк на албански јазик, станува збор за извесни браќа Реџепи, од кои еден од нив е ветеран на т.н ОНА Реџеп Реџепи кој се борел во составот на Ослободителната војска на Косово и ОВК. Меѓу уапсените се и двајца од неговите браќа, Шефкет Реџепи и уште едно лице кој работи како полициски инспектор.

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1