Во Белгија прогласена тридневна жалост


Во Белгија попладнево е прогласена тридневна жалост за жртвите од денешните терористички напади во Брисел, јави Танјуг.brisel3

Белгискиот министер за внатрешни работи Јан Јамбон во договор со премиерот Шарл Мишел прогласи тридневна жалост, пренесуваат белгиските медиуми.

Одлуката стапи во сила веднаш.

Покрај ова, одлучено е националните знамиња да бидат спуштени на половина копје до 24 март.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1