Во Морава дотекла црвена вода


11082014143645_velika moravaВодата во Велика Морава која дотекла викендот имало изразито црвена боја и ги вознемирила жителите покрај брегот на оваа река во Србија

„Црвената боја во Велика Морава е од поројните дождови на југот на Србија  и има во себе железо и е добра за прочистувањето на реката“, велат од рибочуварската служба   „Морава 1“ , која стопанисува со водите од овој регионот.

Во Морава последниот пат водата била црвена во 2007 година.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1